Kedy vymeniť staré zimné pneumatiky za nové a ako vybrať správne pneu?

Síce už začal Február a veríme, že máte svoje milované tátoše dávno prezuté na zimných pneumatikách, no viete kedy je na čase takéto pneumatiky vymeniť za nové? Viete, kedy začne strácať zimná pneumatika svoje vlastnosti a stáva sa nebezpečnou? Či ako vybrať tie správne pneumatiky, aby ste sa aj v zime mohli pohodlne dostať kam chcete?

Kedy je na čase prezúvať letné za zimné?

Aj keď, ako sme už spomínali, je zima v polovici a veríme, že už máte túto časť za sebou, predsa len si povieme niečo o tom, kedy je najvhodnejšie prezúvať letné pneumatiky za zimné, aby sa vám nestalo, že vás zima prekvapí na ceste v plnej paráde. Keďže na Slovensku predpisy pre osobné autá a ľahké úžitkové autá do 3,5 tony neurčujú presný dátum, od ktorého je povinné používať zimné pneumatiky, je doba, kedy je vhodné použiť zimné pneumatiky vždy odlišná.

Riadiť sa tak dá zákonom 8/2009 o cestnej premávke, podľa ktorého musí byť auto vybavené na všetkých nápravách pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S (M a S znamenajú „Mud“ a „Snow“ čo v preklade znamená „Bahno a Sneh“)“ vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Povinnosť platí aj v prípade, že vodič môže predpokladať, že takéto podmienky budú na vozovke na trase, ktorou bude prechádzať.

Odborníci k týmto zákonným povinnostiam pridávajú známe pravidlo o nutnosti prezuť pneumatiky v momente, kedy priemerná denná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia. Pod touto teplotou majú zimné pneumatiky lepšiu priľnavosť k vozovke ako letné a sú bezpečnejšie. Zimné pneumatiky majú zároveň lepšiu stabilitu v zákrutách a kratšiu brzdnú dráhu.

Ako zistíte, že je potrebné pneumatiky vymeniť za nové?

Podľa počtu najazdených kilometrov môžete zimné gumy „zjazdiť“ za dva alebo aj za šesť rokov. Práve takzvaný dezén, teda hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu pneumatiky, signalizuje ich opotrebovanosť. Vyhláška 464/2009 hovorí, že v prípade zimných pneumatík nesmie klesnúť pod 3 milimetre. Experti sú však v tomto oveľa prísnejší. Na základe skúseností s miliónmi skontrolovaných vozidiel odporúčajú vyhodiť jazdené zimné pneumatiky, keď hĺbka dezénu klesne pod 4 milimetre. Tak čo, potrebujete vymeniť pneumatiky?

via GIPHY

Ako vybrať nové zimné pneumatiky

Pred kúpou nových zimných pneumatík sa zamyslite, ako auto v zime používate. Ak bývate na severnom Slovensku či jazdíte každý víkend do hôr lyžovať, sú jazdné vlastnosti pneumatiky na snehu a ľade rozhodujúce. Ak ste napríklad šofér často jazdiaci po diaľniciach, tak je pre vás rozhodujúca dlhšia životnosť a jazdné vlastnosti pneumatiky na mokrej ceste. Keď si ujasníte typ vašej zimnej jazdy, výsledky testov zimných pneumatík vám dajú dobrý prehľad pri výbere konkrétneho modelu.

Zákonná požiadavka na zimné pneumatiky hovorí minimálne o hĺbke dezénu 3 milimetre, no experti odporúčajú aspoň 4 milimetre. Toľko uvádzajú napríklad aj predpisy v Rakúsku. Okrem hĺbky dezénu je dôležitý aj vek pneumatík. Každým rokom je „guma“ tvrdšia, čo zhoršuje jej zimné vlastnosti. Ak máte zimné pneumatiky staršie ako šesť rokov, odporúča sa ich už vymeniť za nové. Čo sa týka umiestnenia, lepšie pneumatiky, teda tie s hlbším dezénom, by mali byť namontované na zadnej náprave. Platí to aj v prípade pohonu predných kolies. „Ak dostane auto šmyk vzadu, je omnoho ťažšie ovládateľné, než keď má menšiu priľnavosť na prednej náprave“.V každom prípade sa však vyhnite veľkým rozdielom v hĺbke dezénu na prednej a zadnej náprave. Tip experta: meňte pri prezúvaní usporiadanie kolies medzi prednou a zadnou nápravou každý rok.

Asi štvrtina majiteľov prezúva pneumatiky doma – a niekedy pri tom robia nebezpečné chyby. Podľa expertov skrutky kolies nesmú byť utiahnuté slabo, ale ani príliš silno, čo sa stáva často. Kto sa drží princípu „najpevnejšie, ako sa len dá“, môže ľahko poškodiť hliníkové ráfiky alebo dokonca náboje kolies, závity a skrutky. Momentový kľúč je preto absolútne nevyhnutný. Okrem toho sa často zabúda na dôkladné čistenie kontaktných plôch na nábojoch a ráfikoch.

Pridaj komentár