3 rady ako prepraviť domáce zviera čo najbezpečnejšie a legálne

Prepravujete psa v aute?

Domáci štvornohý miláčikovia, o ktorých je reč, vedia priniesť majiteľovi veľa radosti, no občas vedia byť aj na príťaž. Ako je to napríklad u prepravy. Preprava psíka v aute vie byť niekedy poriadne dobrodružstvo. No vedeli ste, že za nesprávnu prepravu vás môžu dokonca pokutovať? Ako teda umiestniť psa v aute tak, aby to bolo pre neho a posádku auta čo najlepšie a najbezpečnejšie?

Pri preprave psa v aute sa pozerá hlavne na jeho bezpečnosť, pohodlie a bezpečnosť posádky. Ak je povinné, aby bol človek v aute počas jazdy pripútaný, tak by to malo platiť aj pre psíka. V prípade nehody by to pre neho nemalo byť horšie, ako pre človeka. Psík by mal mať aj svoje pohodlie. Inak začne vyvádzať a to môže byť počas jazdy nebezpečné. Práve kvôli tomu môže byť ohrozená bezpečnosť posádky. Psík v žiadnom prípade nemôže mať voľný pohyb po celom aute. Na umiestnenie psíka na predné sedadlo radšej zabudnite. Niektoré psy sú veľmi dobre vycvičené, avšak aj oni sa niekedy dokážu riadiť pudmi a kde čo povyvádzať. Počas jazdy by vodiča rozhodne nemala prítomnosť psa rozptyľovať.

Umiestnenie na zadné sedačky s dekou a postrojom

Najčastejšie sa psy prevážajú na zadnom sedadle. Menším problémom môže byť znečistenie. Práve to vyriešite dekou. Tá taktiež spĺňa aj účel pohodlia a ak je to deka, na ktorú je pes zvyknutý, tak pridá k uvoľnenej nálade psa a jeho spokojnosti. Deka však na prenos len nestačí. Veľmi dobrou pomôckou pri prevoze je bezpečnostný postroj. Ten sa pripne do spony bezpečnostného pásu. Vďaka nemu sa obmedzí priestor, v ktorom sa pes môže pohybovať. Pes tak nemá k dispozícií celý priestor zadných sedadiel, a tak vám všetko neoblíže a neohryzie. Zároveň má však pes dostatok pohybu na to, aby si urobil pohodlie a pokojne ležal na mieste.

via GIPHY

Psia sedačka alebo špeciálna plachta

Pre psíkov menšieho vzrastu je vhodná sedačka pre psov. Ide vlastne o kombináciu prenostného pelechu pre psov a, vyššie spomínaného, bezpečnostného postroja. Vďaka tomu je pes limitovaný len na určitý priestor. Pre väčších psov je vhodné použiť napríklad prepravnú plachtu, ktorá chráni interiér auta pred znečistením. Je výbornou pomôckou, avšak dá sa použiť len v prípade, že na zadných sedadlách cestujú so psom maximálne 2 pasažieri.

Prevoz v kufri s mriežkou

Toto umiestnenie je vhodné pre väčšie plemená psov. Kufor je pre psa vcelku dobrým miestom z hľadiska priestoru a pohodlia. Taktiež je výhodou, že ide o čiastočne uzavretý priestor, takže sa pes nebude nechcene pohybovať a nečistoty zostanú len na jednom mieste.Ďalšou výhodou je, že nevyužíva sedadlo, vďaka čomu môžu cestovať na zadných sedadlách ľudia. Odporúča sa, pri tomto type prevozu, zaobstarať si mriežku alebo aspoň ochrannú sieťku. Aby ste sa vyhli nepríjemnému olizovaniu uší počas jazdy. Uchránite tak aj opierky hlavy. Nevýhodou tejto prepravy je jejnižšia bezpečnosť. Neodporúča sa na dlhé trasy. Pri prudkom brzdení to najviac ucíti psík. Vyhnúť by ste sa mali aj diaľnici.

Nenechajte sa štvornohým miláčikom rozptyľovať

Pamätajte, že sa za žiadnych okolností nemôžete nechať psom rozptýliť. V ohrození by tak nebol len váš život, ale aj život druhých. A hlavne nezabúdajte jazdiť pomaly! Aj keď má pes zapnutý bezpečnostný postroj, nie je to ako bezpečnostný pás. V prípade nehody ho tak nedokáže uchrániť ako pás človeka. Ak vám na vašom miláčikov záleží, jazdite pomaly a opatrne.