Najlepšie GPS navigácie a telematické zariadenia na trhu

Byť kamionistom obnáša viacero povinností a potrieb. Jednou z nich sú aj GPS navigácie a telemetrické zariadenia, bez ktorých je v dnešnej dobe práca v kamióne takmer nerealistická.

GPS navigácie už dobre poznáte. Tie sú na trhu už zopár rokov, no za ten čas si prešli pekným vývinom. Od čias, kedy slúžili navigácie čisto len na zobrazenie mapy, sme sa dostali až k tzv. „smart“ navigáciám, ktoré dokážu čítať dopravné značky, vopred vás upozornia na kolóny či hliadky alebo vyhľadať najbližšiu reštauráciu či čerpaciu stanicu. Sú to jednoducho chytré pomôcky, ktoré vodičom osobných áut alebo kamiónov uľahčujú každodenný život.

Ak patríte k vodičom kamiónov, určite vám zase nie sú cudzie tzv. telematické zariadenia. Toto malé zariadenie, ktoré sa umiestňuje na čelné sklo vozidla tak, aby nebránilo vodičovi vo výhľade, vám dokáže zachrániť kamión či dokonca život. Zariadenie obsahuje SIM kartu, mikrofón a reproduktor, ktoré umožňujú prijímať hovory asistenčnej služby. Vďaka nej si môžete kedykoľvek zavolať pomoc, ak by ste sa náhodou ocitli v krízovej situácií. Zariadenie má tiež SOS tlačidlo, ktoré môže klient použiť na okamžité spojenie s operátorom, napríklad v prípade havárie alebo inej život ohrozujúcej situácií. Táto služba je vodičom k dispozícii nepretržite 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Vďaka telematickému zariadeniu však viete skontrolovať dokonca aj aktuálnu polohu kamiónu. O svojom kamióne tak budete vedieť neustále, pričom môžete efektívnejšie vyťažiť svoje nákladne automobily a detailne informovať zákazníka o stave prepravy tovaru.

Vývin elektronických zariadení ide stále vpred a každým rokom sa na trh dostanú novšie a novšie technologické kúsky, čo má za následok stále lepšie a dokonalejšie zariadenia, ktoré dokážu šoférovi neraz uľahčiť život. A toto sú tie najlepšie na našom trhu za rok 2018:

Lacný základ – Navitel E500 Lifetime

Ak neplánujete do navigácie investovať, určite siahnite po navigácií značky Navitel. Tá vie za prijateľnú cenu od cca 65€ ponúknuť dotykový displej, doživotnú aktualizáciu máp či dotykové pero pre lepšie a presnejšie ovládanie. Na úkor ceny môžete očakávať o niečo slabšie rozlíšenie a zložitejšie ovládanie. Navigácia je však určená bežným užívateľom, ktorí nevyžadujú žiadne iné špeciálne funkcie. Postačí sa im len dosť z bodu A do bodu B.

Zlatá stredná cesta – GarminDrive 50

Zlatou strednou cestou je v tomto segmente určite navigácia Garmin. Spoločnosť, ktorá je známa svojimi výrobkami s GPS, predstavila navigáciu, ktorá za slušných 120€ ponúkne 5 palcový dotykový TFT displej, jednoduché rozhranie a doživotnú aktualizáciu máp. Navigácia ponúka všetky základné funkcie ako napríklad zobrazenie rýchlosti, rýchlostné obmedzenia či body záujmu.Pre niekoho kto sa pohybuje väčšinou doma alebo v okolitých štátoch bude toto zariadenie dobrým spoločníkom.

Pre náročnejších – TomTom GO 620

Pre náročnejších užívateľov je tu navigácia TomTom, ktorá ponúka to najmodernejšie vo svojej kategórií. Nechýba jej ovládanie hlasom, doživotné aktualizácie máp či zabudovaná Wi-Fi. Mapové podklady sú na vysokej úrovni, vďaka čomu máte istotu, že všade na svete prídete do cieľa. Mapa totiž obsahuje mapy celého sveta, ktoré sú samozrejme s doživotnou aktualizáciou. Okrem toho zariadenie ponúka informácie o rýchlostných limitoch, miestach záujmu a na radary vás upozorní pípnutím. Ak patríte k náročnejším užívateľom, môžete siahnuť práve po tejto navigácií. Nedáte za ňu viac ako 280€.

Pridaj komentár