Preprava zvierat rýchlo, lacno a bezpečne

Preprava zvierat rýchlo, lacno a bezpečne

Prepraviť sa dá dnes už hocičo, a tak výnimkou nie sú ani zvieratá. Či už sa jedná o hospodárske alebo domáce. Na Slovensku existuje hneď niekoľko stoviek dopravcov, ktorí sa preprave zvierat venujú na profesionálnej úrovni, vďaka čomu sa nemusíte báť, že by sa prepravovanému zvieraťu niečo stalo. Dôležité je tak siahnuť po overených dopravcoch, ktorí spĺňajú potrebnú kvalifikáciu a vykonávajú svoju prácu na profesionálnej úrovni, v záujme o bezpečnosť premávky, ako aj prepravovaných zvierat.

Pohodlie a bezpečnosť

V dnešnej dobe existujú aj v preprave isté kvóty, normy a zákony, ktorých sa musia dopravcovia držať, čo zvyšuje bezpečnosť a taktiež pohodlie prepravovaných zvierat. Preprava zvierat na prívesnom vozíku či vlečke, tak na to môžete zabudnúť. Dnešný dopravcovia disponujú kvalitnými prepravnými vozíkmi s nosnosťou aj niekoľko tisíc kilogramov, ktoré sú kryté a zabezpečené na vysokej úrovni. Prepravovanému zvieraťu tak nehrozí žiadne nebezpečenstvo, k čomu prispieva aj správne istenie. Na pohodliu prepravy pridávajú aj zásobníky s vodou či krmivom.

Stále na očiach

Istú dôležitú rolu v bezpečnosti zohrávajú aj moderné technológie. Modernejšie prepravníky disponujú napríklad kamerovým záznamom, ktorý sa zobrazuje priamo na displeji v kabíne vodiča. Vodič má tak plnú kontrolu a prehľad, čo sa v prepravníku deje, a či sa zviera nepokúša o únik alebo by sa inak mohlo ohroziť. Vďaka kamere tak môže okamžite zareagovať.

Domáci miláčikovia

Osobitnou kategóriou je preprava domácich miláčikov. Najčastejšie sa tak jedná o psy, mačky, morské prasiatka, škrečky či zajace. V tomto prípade nie je jediným rozdielom len hmotnostná kategória, ale hlavne citový vzťah, kvôli ktorému sa snažia majitelia dodať svojim miláčikom čo najväčšie pohodlie a komfort. Neraz tak preto s majiteľmi cestujú na dovolenky či výlety. Ako však v takomto prípade prepraviť zviera?

Preprava v klietke a letecké spoločnosti

Najčastejšie vám postačí, ak bude zviera bezpečne zaistené v klietke, v ktorej sa bude cítiť komfortne. Takýmto spôsobom môže zviera cestovať napríklad autom, dodávkou či vlakom. Ak by ste si chceli zviera vziať so sebou napríklad na dovolenku lietadlom, buďte pripravení, že nie každá letecká spoločnosť povoľuje prepravu zvierat. Príkladom je aj letecká spoločnosť Ryanair, ktorá nepovoľuje prepravu zvierat, s výnimkou vodiacich slepeckých psov. Naopak, spoločnosť LOT povoľuje prepravu psa, mačky a fretky domácej. V závislosti od hmotnosti bude zviera umiestnené na palube s cestujúcim alebo v podpalubí.

Pozor na očkovanie, čipovanie a pas

Letenka nie je jediné, čo musíte prepravovanému zvieraťu vybaviť. Vybaviť musíte aj takzvaný mikročip.Psy, mačky a fretky musia mať tento špeciálny mikročip implementovaný. Pred cestou lietadlom tak vezmite svojho miláčika k veterinárovi, ktorý zvieraťu implantuje čip a jeho číslo zapíše do pasu. A tu sa dostávame k ďalšej povinnej veci – pasu. Zvieratá musia mať pas, ktorý vystavil veterinárny lekár, ktorý potvrdzuje platnosť očkovania proti besnote. Zoznam lekárov oprávnených vydávať pasy pre zvieratá sa nachádza na webovej stránke Komory veterinárnych lekárov Slovenskej republiky. A ako sa už spomína vyššie, zabúdať nesmiete ani na očkovanie.Každá krajina môže individuálne určovať podmienky dovozu zvierat na svoje územie, preto sa odporúča zoznámiť sa pred cestou s predpismi danej krajiny. Obvykle možno tieto informácie nájsť na webových stránkach veterinárnych orgánov.

Ceny

Slovenskí dopravcovia si za prevoz zvierat účtujú ceny v závislosti od určitých aspektov, ako je počet kilometrov, druh zvieraťa, hmotnosť a podobne. Odporúčame tak kontaktovať jednotlivých dopravcov a dohodnúť sa na podmienkach prepravy priamo. Práve pri preprave zvierat platí, že nízka ceny nemusí byť vždy najlepšia. Siahnuť by ste tak mali po overených dopravcov s oficiálnymi certifikátmi a profesionálnou výbavou.

Pridaj komentár